Zahid Nasrullah Khan

Ambassador of Islamic Republic of Pakistan to Afghanistan ( Since 4 July 2017 )

  • Born in 16 Aug. 1962.
  • Holds Master's degree in Economics and Development Economics from University of Warwick, England.
  • Joined Foreign Service of Pakistan in November 1987.
  • Served at Headquarters as Section Officer (1989-1993 & 1997-1998)
  • Served as Deputy Chief of Protocol (1998-1999)
  • Served as Director - Kashmir Affairs, Russia & Europe (1999-2000 & 2004-2005)
  • Held various diplomatic assignments in Pakistan Missions abroad in Berne (1994 - 1997), Jeddah (2000 - 2004), London (2005 - 2007) and Doha (2007 - 2011).
  • Served as Director General (Middle East) at Headquarters (July 2011 - Nov. 2013)
  • Served as Ambassador of Pakistan to the Republic of Korea (Dec. 2013 - Jun 2017).
  • Married with one daughter.
Home | Consulates | Consular Services | Advisory | Photo Gallery | About Pakistan
Institute | News & Events | Ambassador's Profile
National Symbols | Contact Us